Özel yazılım nedir sorusu konuya tamamen yabancı olan herkesin kafasını karıştıran bir sorudur. Bir iş probleminin çözümü konuşulurken özel yazılım konusu açıldığında konunun bilinmezliği sorun yaratır.

Özel yazılımın ne olduğunu kısaca anlatmaya çalışalım.

Özel Yazılım Nedir?

Özel bir amaç için özel olarak geliştirilmiş bir bilgisayar programıdır. Belirli bir ihtiyacınızı karşılayan, kişisel veya şirket sorunlarınızı çözebilme kabiliyeti olan, bir çözüm olarak adlandırılabilecek bir araçtır.

Özel Yazılım Ne değildir?

Bazen tersten daha iyi anlaşılabilir. Öyleyse özel yazılım ne değildir?

Özel yazılım kitlesel pazarlanan, hazır paketlenmiş bir program değildir.

Özünde hazır yazılım önceden yapılmış bir ev gibi düşünebilirsiniz. İnsanların ihtiyaçları düşünülerek tasarlanmış bir ev pekala içinde oturulmaya değecektir. Ancak kalabalık bir aile için küçük bir ev, dar gelirli insanlar için lüks villalar uygun olmayacaktır.

Özel yazılım, tamamen ihtiyaçlara göre düşünülüp, tasarlamış ve oluşturulmuştur. Bir ev olarak düşünürsek, aracınız varsa garajınız, evdeki insan sayısının rahatça sığabildiği, dolapları size göre tasarlanmış, bahçesi ihtiyaçlarınıza göre olan bir ev…

Özel yazılım, problemi önceden ele almak ve ona uygun bir çözüm tasarlamaktır.

Neden Özel Yazılım İsteyeyim?

Özel yazılımın gerçek faydası nedir? Neden önceden paketlenmiş, hazır bir seçenek satın almıyoruz ?

Sizin iş süreçlerinizi takip eder

İş süreçlerinizi bir sebepten dolayı oluşturdunuz. Çalıştıklarını biliyorsunuz ve işinizi benzersiz kılan onlar. Özel yazılım, belirli bir ihtiyaca uygun bir çözüm olacak şekilde tasarlandığından, bunu size özel iş sürecinize göre uyarlayabilirsiniz.

Bu nedenle yazılımınız size bağlıdır, başka şeylere değil. İşletme iş süreçlerinizi önceden yapılmış bir kutuya sığdırmaya çalışmak yerine, halihazırda yaptığınız işi zenginleştiren ve geliştiren bir program oluşturma esnekliğine sahipsiniz.

Size rekabet avantajı sağlar

Bu neredeyse söylemeye gerek yok, ama yine de söyleyelim. İş sürecinizi kitlesel üretilen yazılıma uyacak şekilde uyarlarsanız, rekabet avantajınızı kaybedebilirsiniz.

Bir düşünün. Pazardaki rakiplerinizle aynı yazılımı (ve dolayısıyla aynı işlemi) kullanırsanız, sizi benzersiz kılacak nelerdir?

Ancak özel yazılımınız olursa – rakiplerinizde olmayan iş süreçlerinizi geliştiren yazılımlar – avantajınız var demektir. Herkesin yaptığını yapmak yerine, bunu daha farklı ve daha iyi yapıyorsunuz demektir.

Uzun vadeli bir yatırımdır

Özel yazılımlar, bir hazır seçenek (her zaman değil) için ödeyeceğinizden daha pahalıya mal olabilir. Ancak, hazır yazılım başlangıçta daha ucuz bir fiyat etiketi olabilir, sonradan gelen gizli maliyetleri olabilir.

Yükleme, yapılandırma ve lisanslamadan, veri geçişi, özelleştirme ve eğitime kadar, başlangıç fiyatında görünmeyen, hazır yazılımla ilişkili birçok maliyet vardır.

Özel yazılımlar başlangıçta size daha fazla maliyet getirse bile, zaman içindeki tasarruflarınız, maliyeti düşündüğünüzden daha hızlı dengeleyebilir. (Özellikle artan rekabet avantajınızı ve süreç iyileştirme sürecini dikkate aldığınızda!)

Özel Yazılım Nasıl Yapılır?

Burada birkaç seçenek var.

İlk seçenek tamamen sıfırdan. Bu durumda, geliştiriciler sıfırdan başlayıp sisteminizi yaratırlar. Bu seçenek tahminen daha pahalıdır, zeminden tamamen inşa edildiği için.

İkinci seçenek ise, yazılımınızı oluşturmak için önceden oluşturulmuş bazı “parçaları” kullanmaktır.

Bu seçenek, belirli fonksiyonlar hazırda oluşturulduğundan daha az maliyetlidir – başlangıçtan itibaren yapılması için ödeme yapmanız gerekmez. Bu parçalarla ilgili sözleşmenizde yer alacak bir lisans ücreti olabilir.

Ancak önceden oluşturulmuş öğeler, özel yazılımın amacını ortadan kaldırmaz mı? Aslında öyle olmuyor. Önceden yapılmış parçalar ve önceden yapılmış bir yazılım sistemi çok farklı şeyler.

Önceden oluşturulmuş bir yazılım satın alırsanız, çok fazla zaman, çaba ve maliyet olmadan kullanırsınız. Ancak özelleştirme sınırlıdır veya yeniden yapılandırma yapılamaz.

Önceden oluşturulmuş parçalarla özel yazılımlar daha çok LEGO®’ya benzetilebilir. Önceden yapılmış yazılım parçalarını (örneğin, sisteme yeni kullanıcılar yerleştirme yeteneği) LEGO® blokları olarak düşünün.

Hepsi farklı şekil ve boyutlarda ve renklerde. Bir araba, kale, mancınık veya düşünebileceğiniz başka bir şey inşa etmek için onları bir araya getirebilirsiniz. Tuğla ile sınırlı değilsiniz.

Ancak, plastiği eritmek, kalıplara dökmek ve arabanızı ya da kalenizi inşa etmeye başlamadan önce sertleşmesini beklemediğinizi düşünün. Bu, önceden oluşturulmuş yazılım parçalarını kullanmak ile ve sıfırdan inşa etmek arasındaki farktır.

lego

Yazılımınız, benzersiz iş ihtiyaçlarınız için tanımlarınıza göre üretilmiştir. Tek fark, yazılım şirketlerinin tekrar tekrar kullandıkları bu unsurlardan bazılarının yeniden oluşturulmaları için ödeme yapmak zorunda kalmamaktır.

Özel yazılım, bazı önceden oluşturulmuş parçalarla hala özeldir, çünkü iş modelinizin yazılıma uyması gerektiğinden, iş modelinize uymak üzere oluşturulmuştur.