UX Nedir ?

Kullanıcı Deneyimi, User Experience. Kısaca UX.

Kullanıcı deneyimi, son kullanıcının şirketin, hizmetler veya ürünler ile etkileşiminin tüm yönlerini kapsar.

Pazarlama bakışı açısıyla bir müşterinin belirli bir işletme ile sahip olduğu genel deneyimdir. Markanın keşfinden, satın almaya, kullanımdan markanın savunuculuğuna kadar geçen tüm süreci kapsar.

Yalın ürün sürecinde ise MVP oluştururken kullanıcı deneyimi önemli bir aşamayı ifade eder.

Mükemmel bir müşteri deneyimi sunmak için, müşteri gibi düşünmek zorundasınız.

İyi bir kullanıcı deneyimi için ilk gereklilik, müşterinin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamak, rahatsızlıkları engellemektir. Kullanıcının ürününüzü kullanırken keyif almasını sağlamanız gerekir.

Bir şirketin sunduğu hizmetlerde yüksek kaliteli kullanıcı deneyimi elde etmek için mühendislik, pazarlama, grafik ve endüstriyel tasarım ve arayüz tasarımı olmak üzere çoklu disiplinlerin hizmetlerinin kusursuz bir şekilde birleştirilmesi gerekmektedir.

Mükemmel bir kullanıcı deneyimi oluşturmak, kullanıcının aşağıdaki soruları yanıtlamasını gerektirir:

Kullanabilir mi ?

İyi UX’in en temel gereksinimlerinden biri, aslında yapmak için yola çıktığınız şeyi başarmaktır. Ürünü kullanamıyorsanız, ürün size faydasızdır.

Bulunabilir mi?

İhtiyacınız olan bilgileri bulmak da önemlidir. Gezinme menüsü sezgisel mi? Olması gerektiğini düşündüğünüz şey arama çubuğu mu? İhtiyacınız olan şeyi bulmak için çok düşünmeniz gerekiyorsa, UX eksiktir. Bulunabilirlik aynı zamanda ürünün kendisini, yani çevrimiçi veya başka yollarla arayarak bulabilmek için de geçerlidir.

Gerçek bir ihtiyacı karşılıyor mu ?

Bir ürün güzel tasarlanmış ve kullanımı kolay olabilir, ancak sahip olduğunuz bir ihtiyacı karşılamaya yardımcı olmazsa, bununla ilgilenmeyeceksiniz.

Kullanmak ister misin?

Bir ürünün tasarımı sezgisel ve kullanması zevk veriyorsa, bunu kullanmak istersiniz. Eğer değilse? En kullanışlı ve işlevsel ürün bile olsa keyif vermeyen bir ürünü kullanmak isteyen olmayacaktır.

Değerli buluyor musunuz?

Bir ürün hayatınıza bir değer katmıyorsa uzun süre kullanmazsınız. Ürün size zaman veya para kazandırıyor mu? Kişisel veya profesyonel hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı oluyor mu? Bir ürün kullandığınızda size bir değer katmalıdır.

Güvenirlir mi ?

Güvenilirlik çok önemli. Bir web sitesine güvenmiyorsanız, bir satın alma işlemi yapmak için kredi kartı bilgilerinizi girmeyeceksiniz.

Erişilebilir mi?

Hedeflediğiniz yere ulaşamıyorsanız, orada sunulan ürünleri veya hizmetleri kullanamazsınız. Herkesin ürününüze erişimini sağlamak için engelli kullanıcılar düşünülmelidir.

Daha ayrıntılı bilgi için Adobedeki yazıyı okuyabilirsiniz.

UI Nedir ?

Kullanıcı Arabirimi veya User Interface. Kısaca UI.

Kullanıcı arabirimi (UI), bir kullanıcının belirli fiziksel veya yazılım tabanlı bir teknolojiyle bağlantı kurmasını sağlayan arabirim türüne için kullanılan terimdir. İyi bir kullanıcı arayüzü, kullanıcının yazılım veya donanım ile sezgisel bir şekilde etkileşime girmesine izin vererek kullanıcı dostu bir deneyim sunar. Bir menü çubuğu, araç çubuğu, pencereler, düğmeler vb. içerir.

Kullanıcı arayüzleri arasında web sitesi, dokunmatik ekran arayüzleri, mobil cihazlar için ortak bir UI veya donanım parçaları için fiziksel arayüz tipleri bulunur. Örneğin, bir DVD oynatıcı, ses sistemi, televizyon veya oyun konsolu için uzaktan kumanda, bu cihaz için bir kullanıcı arayüzü olarak düşünülebilir. Diğer kullanıcılara yönelik yazılım tabanlı kullanıcı arayüzleri giderek daha karmaşık hale gelmektedir ve çoğu zaman belirli kullanıcı faaliyetlerini yürütmek için grafik ve metin unsurlarının bir kombinasyonunu kullanmaktadır.